Інтерв’ю з вікіпедисткою «Antanana» :”Вільне знання – це таке знання, з яким ти можеш робити все, що завгодно, якщо буде згадка про автора”

Коли помічаєш, що деякі користувачі постійно займаються копіпастом, плагіат нескладно відслідкувати за персоналіями. Через деяких час, таких людей, звичайно, банять.

Advertisements

Якщо вірити статистиці, то зараз в українській Вікіпедії більше 160 тисяч користувачів, але лише деякі з них називаються вікіпедистами. Чому так склалось?

Коли людина реєструється, вона створює собі акаунт. Такий самий як, приміром, на форумах. Для того, щоб бути вікіпедистом, їй просто треба затриматись на ресурсі. Теоретично, як тільки ти отримав аккаунт, ти вже можеш вважати себе вікіпедистом, але це як з дипломом – те, що ти закінчив виш ще не значить, що ти профі у цій сфері.

Також користувачі приходять з різними цілями. Деяким є що сказати, і вони хочуть поділитись цим знанням. Деякі іходять, аби систематизувати свій запас інформації, навчитись працювати з текстами та джерелами. Частині цікава сама комунікація, тобто їх цікавить не написання статей, вони спілкуються з редакторами, іншими учасниками. Є такі, що суміщають ці види діяльності, є такі, що приходять змінювати правила. Тобто вікіпедистами можна назвати тих, що знають трохи правил, трохи пишуть статті, приймають участь у житті спільноти, тобто займаються усім, а не лише одним видом діяльності.

Є також метапедична діяльність, бо у Фонду «Вікімедіа» багато проектів, не лише Вікіпедія, яка є власне енциклопедією. Wikimedia Commons – це вікісховище для файлів, ресурс Вікіцитати використовується, аби не перевантажувати статті цитатами, а перенести їх в інший проект. Особливість Вікіновин в тому, що там поміщається інформація, яка не настільки енциклопедична, аби знаходитись на Вікіпедії, наприклад, як святкували Різдво у цьому році. Також варті уваги Вікіджерела, де зберігаються повні тексти, які можна вільно використати, бо копірайт на них закінчився. Якщо ти активно займаєшся лише одним проектом, то тебе можна скоріше називати вікіпедистом, якщо ти займаєшся декількома: вантажиш файли, пишеш цитати, заливаєш інформацію, то це вже метапедична діяльність.

Є ще наступний рівень – це так звана Мета, де займаються координацією всіх проектів.

Вікіпедистами можна назвати тих, хто трохи знає правила, трохи пише статті, приймає участь у житті спільноти, тобто займається усіма, а не лише одним видом діяльності.

У Вікіпедії використовуються лише вільні дані. Що це таке?

Так, у Вікіпедії використовуються лише вільні дані. І це завжди викликає певні труднощі. Наприклад, за нашим законодавством фото будівлі вважається невільним, якщо ще не пройшло 60 років зі смерті її автора. Тобто, будівлю можна сфотографувати, але якщо ти збираєшся використати її з комерційною метою, то її скульптор, архітектор, тобто власник авторських прав, теоретично може тебе засудити. Коли це розказуєш користувачам, які вантажать фотографії чи файли, що є невільними, то це завжди дуже довгі дискусій, люди цього не розуміють. Це дивно для нас, бо якщо я сама сфотографувала щось, чому я не можу використовувати зображення? Треба купу папірчиків, документів, дозволи мають бути виключно письмові. Крім того, наші сервери розташовані в Америці, де значно суворіше ставляться до авторських прав, аніж в Україні.

Тобто, будівлю можна сфотографувати, але якщо ти збираєшся використати її з комерційною метою, то її скульптор, архітектор, тобто власник авторських прав, теоретично може тебе засудити.

Чи траплялись у Вікіпєдії конфлікти з власниками авторського права?

Була така ситуація, що Олімпійський комітет написав у Вікіпедію скаргу щодо знаходження там його лого до Ігор 2014. «Вікімедіа» негайно видалила файл, хоча лого дуже геометричне: цифри 2014 та п’ять кілець на які копірайт вже не діє. Тобто згідно правил ліцензії Creative Commons, за американським законодавством, воно не захищається авторським правом, адже важко захистити простий шрифт. Тобто його прибрали не тому, що це неможливо довести, а просто тому, що фонд Вікімедіа може використати гроші більш доцільно, ніж на юридичну тяганину. Тому на Вікісховищі діє така практика, що якщо є будь-яка підозра, що файл може підпадати під копірайт, його видаляють, адже зусилля, час та гроші потрачені на доведення цього не коштують.

Які саме вільні ліцензії використовуються у Вікіпедії?

Взагалі існує багато варіацій вільних ліцензій. У Вікіпедії використовують ті ліцензії, які дозволяють вільно поширювати, модифікувати, використовувати з будь-якою метою (у тому числі з комерційною) твір. І хоча сама діяльність Вікіпедії не комерційна, а освітня чи просвітна, проте вважається, що файл, який не можна використовувати з комерційною метою, не є повністю вільним. Насправді вільне знання – це таке знання, з яким ти можеш робити все, що завгодно, якщо буде згадка про автора. І тут виникає ще одна проблема – пояснити, що ніхто не збирається використовувати вашу роботу з комерційною метою (але, звичайно, може). Напевно, більшість людей не здогадуються, що з Вікіпедії можна, наприклад, завантажити зображення, набити його на футболки, причепити на ярличок згадку про автора і продавати.

Є правда виключення щодо обкладинок книжок, кіноафіші. Їх публікують не під вільною ліцензію, тому там можна побачити попередження. Також вони зазвичай нижчої роздільної якості, що суттєво зменшує шанси їх використання з комерційною метою.

Що відбувається, коли користувачі порушують умови вільних ліцензій? Як відстєжується плагіат?

Найважче відстежувати порушення авторських прав статей, які створювались спочатку десь у 2005-2006 роки, коли відбувались масові заливки статей з енциклопедій, наприклад, з Української енциклопедії чи з Великої радянської, і просто копіювались на Вікіпедію. Але цей етап пройшли певне всі Вікіпедії, адже хотілося інтенсивно збагатити ресурс енциклопедичною інформацією. Порушення авторських прав найлегше відстежувати за останніми правками, на відміну від тих старих чи маленьких статей, які давно не редагувались. До того ж, коли помічаєш, що деякі користувачі постійно займаються копіпастом, плагіат нескладно відслідкувати за персоналіями. Через деяких час, таких людей, звичайно, банять. Деякі заливають невільні зображення, але тексти у них гарні. Тоді є можливість поставити фільтр і заборонити користувачеві якийсь один тип діяльності.

Яке взагалі ставлення до копірайту у Вікіпедії?

Є загальна політика Фонду «Вікімедіа», де повага до копірайту прописана у резолюції. Тобто якщо ти використовуєш якийсь матеріал, ти маєш переписати його своїми словами, викладаючи чиюсь думку, згадати авторство. Але одночасно треба сприяти копілефту, коли ти, ґрунтуючись на джерела, віддаєш свою роботу у вільний доступ.

Загалом, в Україні до копірайту ставляться не так, навіть у самій спільноті вікіпедистів. Тобто редактори мають слідкувати за дотриманням даної резолюції, але у нас це настільки розповсюджено та настільки важко пояснити користувачам, що не можна просто завантажити і вставити, наприклад, зображення у власну статтю, на яку ти витратив стільки часу та зусиль.

Загалом, в Україні до копірайту ставляться не так, навіть у самій спільноті вікіпедистів

Також якщо хтось перемальовує когось чи щось з фотографії, а не з живої люди- ни/речі, то таке зображення є похідним, а тобто також невільним. В якомусь сенсі копірайт розвиває творчість. Бо, коли ти бачиш поганеньке вільне зображення, в тебе може виникнути бажання піти і сфотографувати його нормально. Або ти не можеш просто скопіювати текст і вставити його у Вікіпедію, а маєш переписати його своїми словами. Звичайно, в процесі написання ти осмислюєш і «переварюєш» написане. Ось, до чого підштовхує копірайт-політика Вікіпедії.

Розмовляла Марина Гончаренко

Автор: Всеукраїнський часопис "СВОЄ"

Всеукраїнський соціологічний часопис «СВОЄ» — це незалежне періодичне видання, що ставить собі за мету розширювати та доповнювати комунікацію всередині української соціологічної спільноти альтернативними пошуками та обговоренням актуальних проблем у контексті існуючих суспільних викликів. Часопис готується зусиллями ініціативної групи молодих соціологів і працює на некомерційних засадах, виходячи чотири рази на рік у електронному та друкованому вигляді.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s